DENİZ Kort Spor Sahaları Yapımı - ÇOK AMAÇLI SAHA YAPIMI

İçeriğe git

Ana Menü

DENİZ Kort Spor Sahaları - ÇOK AMAÇLI SAHA YAPIMI

UYGULAMALARIMIZ
ÇOK AMAÇLI SAHA UYGULAMASI

Çok amaçlı oyun sahalarında Tenis, Voleybol, Basketbol gibi oyunlar oynanmaktadır.


ÇOK AMAÇLI OYUN SAHALARININ YAPIMI

Sahaların inşa edileceği alan düzgün bir şekilde tesviye edilerek çevre hatılı ile çevrilir. Çevre hatılının betonu dökülürken, kalıbın içerisine her 3.00m de bir tel örgü için kullanılacak boruların mapaları yerleştirilir. Çevre hatılının içerisindeki alan kırma taşla doldurularak iyice sıkıştırılır. Bu işlem sırasında sahanın enlemesine ve tek taraflı, %0.8 eğim verilir.

Çok amaçlı oyun sahası alt yapısı, asfalt ve beton olarak hazırlanmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de en fazla tercih edilen Çok Amaçlı Oyun Sahası altyapısı beton ve asfalttır. Beton altyapı için ayrı, asfalt altyapı için ayrı zemin kaplama alternatifleri geliştirilmiştir.

ASFALT ZEMİN ALT YAPI HAZIRLIĞI

Tesviyesi bitirilmiş alanın etrafına 25×50 cm ebatlarında demir donatılı hatıl beton yapılır. Hatıl betonun çevrelediği alan içerisine 15cm kalınlığında mıcır blokaj ve plentmix tabakası (Dolgu tabakası) döşenir ve sıkıştırılır. Bu tabaka yapılırken zemine tek tarafa olacak şekilde %0.8 oranında eğim verilmelidir. Dolgu tabakası üzerine 5-6cm kalınlığında Binder asfalt tabakası serilir ve sıkıştırılır. Binder tabakası üzerine 5 cm kalınlığında 0-0,5 granül büyüklüğünde spor sahaları için özel olarak üretilen sıfır asfalt tabakası serilir ve üzerinden silindir geçirilerek sıkıştırılır.

Asfalt üzeri kaplama alternatifleri;

a) Cushion Tabakalı Akrilik Kaplama   Yapılması:
Asfalt zemin basınçlı su ve hava kompresörü ile toz ve kirlerden temizlenir. Temizlenen yüzeye dolgu malzemesi (Akrilik Kaplama) uygulaması yapılır. Dolgu malzemesi üzerine 2 kat halinde Cushion katman (Unirubber Cushion) tabaka uygulaması yapılır. Cushion katman üzerine 2 kat halinde akrilik renk katları (Acrylic Procoat) uygulaması yapılır. Son olarak Spor Sahası oyun çizgileri çizilir.

b) Cushion Tabakasız Akrilik Kaplama Yapılması:
Asfalt zemin basınçlı su ve hava kompresörü ile toz ve kirlerden temizlenir. Temizlenen yüzeye dolgu malzemesi (Acrylic Resurfacer) uygulaması yapılır. Dolgu malzemesi üzerine 2 kat halinde akrilik renk katları (Acrylic Procoat) uygulaması yapılır. Son olarak Spor Sahası oyun çizgileri çizilir.

İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön